CNC İşleme genellikle metal üretiminde son adımdır veya bazen tek işlemdir. Diğer metal işleme teknikleriyle karşılaştırıldığında, CNC işleme en sıkı toleransları karşılayabilir ve en doğru ve hassas ürünleri tekrar tekrar üretebilir.

CNC İşleme‘nin kökenlerini anlamak için, cümleyi üç parçaya ayırmak önemlidir:

  • Birincisi, “talaşlı imalat” veya mekanik ekipman yardımı ile metal çıkarma işlemi yüzyıllardır sürmektedir. İşleme süreçleri şunları içerir: tornalama, delme, frezeleme, şekillendirme, broşlama ve taşlama.
  • Ardından, “NC”, “Sayısal Denetim” anlamına gelir. Geleneksel işlemede, bir insan operatör bir takım tezgahının hareketini kontrol etmelidir. İlk olarak 1940’larda geliştirilen sayısal kontrol, ayarlanmış talimatlar aracılığıyla makinelerin hareketini otomatik olarak yönetir.
  • Son olarak, “C” eklenir. “Bilgisayar Sayısal Kontrolü”, bir operatörün bilgisayar konsolu kullanarak talimatları yazabileceği, ayarlayabileceği ve uygulayabileceği bir süreçtir. 1950’lerde gerçekleşen bu ekleme, modern işlemeyi mümkün kılan şeydir.

CNC İşleme Tarihçesi
1940’lı yılların sonlarında MI, Traverse City’deki Parsons Corp.’dan John Parsons, delme kartlarını koordinatlara karşılık gelen deliklerle besleyerek işleme ekipmanını kontrol etmek için bir sistem geliştirdi. 1949’dan itibaren Parsons, sayısal kontrol haline gelecekleri daha da geliştirmek için bir MIT laboratuvarında ABD Hava Kuvvetleri’ne katıldı .

Sayısal kontrolün arkasındaki ekip, yüksek derecede doğruluk ve hassasiyet gerektiren uçak parçaları üretmek için bir süreç geliştirdi ve manuel operatörlerin çalışması için saatler aldı. Sayısal kontrolün eklenmesi ile, kısmen insan gözetimi ile parça parça üretilebilir.

CNC’nin Macerası
İlk NC sistemleri kendi başlarına devrim niteliğinde olmakla birlikte, hala iyileştirilmesi gereken çok şey vardı. Yeni başlayanlar için, takım tezgahları sıkıcı bir süreç kullanılarak programlanmalıydı ve hatalar yaygındı. Farklı şirketler farklı programlama dilleri geliştirdi, bu da ilk önce NC işlemenin büyümesini tetikleyen karışıklık ve uyumsuzluğa yol açtı.

ABD Hava Kuvvetleri, ilk kez 1959’da tanıtılan evrensel bir NC programlama dili geliştirmek için MIT’deki araştırmalara bir kez daha adım attı. Otomatik olarak Programlanan Araçlar (APT) adı verilen programlama dilinin sürümleri bugün hala kullanılmaktadır.

APT’nin geliştirildiği 1959’da bilgisayarlar oldukça yaygın değildi, ancak teknoloji yeterince hızlı büyüdü. İlk NC makineleri, her makineye bağlı küçük bilgisayarlar tarafından programlanabilir ve kontrol edilebilir.

Günümüzde birçok CNC imalathanesi , bir programcının merkezi bir bilgisayardan birkaç CNC ünitesini kontrol etmesini sağlayan Dağıtılmış Sayısal Kontrol (DNC) kullanmaktadır . Birçok CNC arayüzü kullanıcı dostu bir yazılım üzerine inşa edilmiştir ve çalışması için önlerine göre çok daha az eğitim gerektirir.

CNC İşlemenin Geleceği
CNC ile işlenmiş ürünlere küresel talep arttıkça ve değiştikçe, CNC işleme endüstrisinde çok çeşitli yenilikler gerçekleşmektedir.

Robotik – değirmenler ve torna tezgahlarından daha fazlası olan CNC, endüstriyel robot teknolojisine giderek daha fazla uygulanmaktadır . Bazı fabrikalarda, makineler sadece kesme ve kaynak yapmakla kalmaz, aynı zamanda nakliye ve montaj gibi görevleri de yerine getirir.

3D Baskı – CNC işleme bir rakip hem ve tamamlayıcı süreç, endüstriyel 3D baskı da hızla büyüyor. İşleme, katı stoktan başlayarak ve bir şekil oluşturmak için malzemeyi keserek çıkarıcı bir süreç olsa da – 3D baskı katkısıdır. Çoğu durumda, tasarımcılar bir prototipi 3B olarak yazdırabilir ve CNC ekipmanını yapılandırmak için bir desen olarak kullanabilirler. Diğer durumlarda, ürünler doğrudan tasarım yazılımından doğru ve hassas bir şekilde 3D olarak basılabilir.

Evde CNC – DIY CNC kitleri ve ucuz CNC makineleri pazarı son birkaç yılda katlanarak büyümüştür. Süreçler açısından yeni bir şey sunmasalar da, bu evdeki CNC istasyonları ürün geliştirmeyi her zamankinden daha kolay, daha hızlı ve daha ucuz hale getiriyor. Metal işçiliğinin mali yükü büyük ölçüde azaldıkça, bir hobicinin garajından hangi yaratıcı ürünlerin çıkabileceğini söylemiyor.

CNC Parça işlemekle ilgili daha detaylı bilgi almak için ekibimizle görüşebilirsiniz istediğiniz malzemeyi üretmek için size yardımcı olacaklardır.